Site Haritası

Regaip Gecesi (19.07.2007)


Recep ayının ve mübarek üç ayların ilk kandil gecesi bu akşam... İsmini bile henüz tam olarak öğrenemediğimiz, Regaip ile Regaib arasında gidip gelen, muhtemelen GSM operatörlerini gün boyunca zengin edecek kandilimiz.
 
Muhtemelen kandillerin ne anlama geldiğini, biz kullara hangi fırsat kapılarını araladığını düşünmeden, cep telefonlarından bir kısa mesaja iletilen kopya mesajlarla geçiştireceğiz bu kandili de...
 
Dinimizin temel mesajlarını anlamamış bir cemaatiz biz. Kandil denilince aklımıza gelen ritüel; neredeyse cadde ortasına kadar çıkarılan kandil simidi tezgâhları gözümüze batarsa bir paket simit alıp evin yolunu tutmak ve telefonlardan mesaj çekmek! İşte rahmet yüklü geceye öncelikli yüklediğimiz kulluğumuz.
 
Televizyonlardaki bestseller dizilerin sezon finallerinden sonra tatile girmesini fırsat bilerek açmasak bu gece şu düz kareleri. Namaz kılsak, dua etsek gözyaşlarıyla... Bunu yapabildiğimiz takdirde kandil, ışığını yakacaktır zaten ruhumuzda. Yoksa gecenin girdiği saatlerde yatağa girerek horultu âleminde olmak daha mı kıymetli?
 
Karar bizim. Mübarek olup olmaması da tercih ve uygulamalara kalıyor şüphesiz. İşte bu nedenle kimsenin kandilini mübareklemiyorum. Kandil lafla mübareklenmez!                                                                                                                           
Gökhan UZUNOĞLU
19.07.2007 / İstanbul