Site Haritası

Kömür Somasında Isınmayın (15.05.2014)


Bu yazıyı neden yazıyorum, bilmiyorum… Uzun sayılabilecek bir zamandır kalemi almıyorum elime. Anlatamıyorum içimdeki ıstırabı kimseye. Utanıyorum… Zira “en çok ben ağladım” egosundan korkuyorum. Biliyorum ki Soma’yı kendine mezar etmiş bahtı kara canların eşi, anası, babası ve çocuklarının yüzüne bakamaz benim hüznüm. Bu yüzden yazıyorum. Yazdıkça dolan gözlerimi saklıyorum kendimden… Ama rahatlıyorum az da olsa. Zira yazım silinmediği sürece hüzün arşivimin başköşesinde oturacak ömür boyu.
 
Dünya üzerindeki en hüzünlü işçidir madenci. Hani madenden ellerinde sefer tası ile çıkarlar… Yüzleri kapkara, bedenleri ve solukları zayıf, gözleri fersiz… Sizi bilmem ama benim bu halleri ile bile en çok sarılmak istediğim adamdır madenciler. Yaşam koşullarına geçim sıkıntılarına girmiyorum bu insanların. Zira bu konuda söylenecek sözün çokluğu kadar sarf edecek yerin yokluğu da gerçektir bu ülkede. Yine bu ülkede madenci, ya patlayacak bir grizu, ya çökecek bir galeri ya da Ramazan ayında “bunlar bakın nasıl sahur-iftar yapıyor” diye merak edip mikrofon uzattığımız hiçbirimizin farkında olmadığı yarı ölüdürler!
 
Kızıyorum. Ölen insanlar üzerinden siyasetçilik oynayanlara... Acının sağlamasını yapmak için arşiv karıştıran siyasetçilere… Ölen canlar üzerinden particilik yapan müsveddelere…
 
Soma için yas tuttuğunu iddia eden bazı insanların yazılarını ve paylaşımlarını görünce kanım donuyor. Zaman zaman ısıtılıp sosyal medya sofrasına sunulan çok gözde bir paylaşım var mesela...  “Mutlu musun %45” Aslında bunu soranların aylaştıkça mutlu olduklarını düşündüğüm ama sebebini insani yönden bakınca bulamadığım meşhur bir tespit yorumu…
 
Bu yorumu paylaşan insanların düşünce gelişimlerinin neresinde olduğunu oturup tartışacak değilim. Ayrıca sıkletimde olmadıklarını da çok açık ifade etmem gerek. Bu yoruma farkında olarak ya da olmayarak alkış tutanlar sadece şu küçücük şeyi düşünsünler ve eğer ar damarlarında dolaşan bir sıvı kalmışsa sıvı hacmince utansınlar.
 
Arkadaş; o madende ölen 282 insanın içinde de bahsettiğin, küçümsediğin, hakaret ettiğin %45’lik dilim var. O ocağın etrafında “kuzum beni de al…” diye ağıt yakan gariban analar, babasının ölümüyle yüzleşecek kadar büyüyemeyen çocuklar, eli kınalı eşler var. Hükümeti, denetimsizliği, haksızlığı eleştir ne yaparsan yap. Ama siyasi görüşü nedeniyle kendi ülkenin vatandaşına küfür ediyorsan eğer, kusura bakma ama al Soma’nı git!
 
Bu ve buna benzer yorumu yazan, paylaşan beğenen insanlar… Neden üzülüyorsunuz? Bakın size bir istatistik vereyim ve üzüntünüzü sevince dönüştüreyim. 2014 yerel seçim sonuçlarına göre partilerin oy dağılımı sizin anlayacağınız şekli ile Soma’da şu şekilde:
 
Toplam Ölü (Seçmen) Sayısı          282
Geçerli Ölü Sayısı                        282
 
AKP’li ölü sayısı                           122
MHP’li ölü sayısı                            81
CHP’li ölü sayısı                            63
SP’li ölü sayısı                               9
Diğer ölü sayısı                              7
 
Özetle % 45’de ciddi azalma var. Sevinebilirsiniz!
 
Benim uzun zamandır hiçbir siyasi partiye bir gönül bağım yok. Bilenler bilir. 550 milletvekili de bakanı da benim değil. Bende onların vatandaşı değilim. İnsan odaklıyım. Bu bana yetiyor…

Gökhan UZUNOĞLU
15.05.2014 / İstanbul