Site Haritası

Ali Kemal Denizci (26.10.2006)

Denize komşu daracık mahalle aralarında top peşinde koşan çocuklar içinde inatçı bir sliüet belirir Faroz’da. O mahallelerde doğan her çocuğun doğuştan yeteneği vardır meşin yuvarlağa karşı. O da bu yeteneklerden biridir. Ailesinin futbol oynamasına karşı olması onu bu sevdadan vazgeçiremez. 17 yaşına geldiğinde ailesinden habersiz “kaçak” çıkardığı lisansı, onu Türk futboluna ve Trabzonspor’a armağan eder.

Kanat oyuncusu kavramının henüz gelişmediği bir ortamda süratle sürüklediği toplar ve isabetli ortalar, tüm gözleri ona çevirir. Verkaç’ın ne olduğunu yıllar sonra öğrenecek kadar bileklerine ve çalımlarına güvenen bu hırslı adam, Trabzonspor tarihine dev puntolarla yazılmış başarılı bir arşiv bırakmıştır geride.

Karadeniz’in hırçın dalgalarından çıkan Ali Kemal, efsane kadrodaki en önemli mihenk taşlarından birisidir hiç şüphesiz. Trabzonspor’un menfaatleri doğrultusunda Fenerbahçe’ye ağlayarak transfer olan bu devin arkasından “SATILAMAZ” diye yürüyen bir şehir, onun Trabzonspor’a olan sevgisinden şüphe etmediği için, rakip formayla çıktığı Avni Akerde onu “Hoş geldin Ali Kemal” pankartları ile karşılar. Transfer olduğu takımlarda Trabzonspor’a karşı iyi oynamayacak kadar Trabzonspor sevdalısıdır o. Yaşadığı şampiyonluklarla, attığı gollerle iz bırakan bu efsane, yenilgiyi hazmedemez hiçbir zaman. O nedenle hırçındır çoğu kez.

Cezalı olduğu için oynayamadığı Kocaelispor kupa ilk maçında, alınan 1-0’lık mağlubiyet sonrası “Hamsinin Kafasını Ezdik” diye manşet atan gazeteleri soyunma odasının duvarlarına asacak kadar hırslı, arkadaşlarını “Yarı sahayı geçerlerse gol yemiş sayacağız” diyecek kadar rövanşa motive edici bir futbolcudur Ali Kemal... Rövanş maçında ilk 20 dakikada skor tabelasında yazan 5-0'lık Trabzonspor üstünlüğünün sebebi, Ali Kemal’in hırsı ve dönemin birlik beraberliğidir.

1976 yılında Liverpool maçında oynadığı horon hala akıllardadır. Efsane Ali Kemal Denizci’nin Trabzonspor tarihi ve taraftarların gönlündeki yeri de her zaman ayrı olacaktır.

Bu satırlar, yeni nesillerin, Trabzonspor’u yücelten futbolcuların kimler olduğunu, asıl alkışı kimlerin hak ettiğini öğrenmeleri bakımından da kaleme alınmıştır.

Gökhan UZUNOĞLU
26.10.2006 / İstanbul