Site Haritası

Eyvah Trabzon (30.01.2007)


Trabzon şehrine, tur firmaları ile Sümela Manastırı, Uzungöl, Zigana gibi turistik yerlerinden öte uğramayan yurdum insanı, şehir hakkında almanak dolduracak yorumlar yapıyor iki haftadır. Kulaktan dolma bilgilerle küçük çaplı koca şehri değerlendiren insanlar, Trabzon hakkındaki engin bilgilerini, uydurulan Temel fıkralarındaki karakterlere borçlu şüphesiz!

Yazılı ve görsel basının çanak tuttuğu korku senaryolu Trabzon haber ve manşetleri, ekonomik olarak çökmüş bir şehrin gelir seviyesi düşük fakir vatandaşlarının haklı tepkilerine sebep oldu. Morali bozuk, işsizlik cenderesinde sıkışmış insanların, şehirlerine karşı bilinçli ve saman altından yürütülen karalama kampanyasına haklı tepkileri olacaktı elbette. İşte bu yazı, haklı tepkiye bir destek niteliği taşıyor. Çünkü biz, koyun gibi güdülmeyi hazmetmeyen, başı dik, bu vatan için her şeyini feda etmeye hazır insanlarız. Biz Trabzonluyuz.

Yeşilliğinin dışında kimsenin umursamadığı Trabzon, sürekli cinayetler işlenen bir suç yuvası gibi gösterilme telaşında nicedir. Bu ülkede her gün yüzlerce cinayet işlenirken çetele tutmayan gasteciler (gazetecilik ciddi bir iştir, bu insanlar olsa olsa gasteci olur) cinayet Trabzon’da işlenince dedektifçiliğe soyundu nedense. Pembe panter dedektifliği…

İhracatının önemli bir bölümünü Rusya ve Türkî Cumhuriyetlere yapmasına rağmen, bu ülkelere en yakın konumda bulunan şehrine bir çivi çakmayan devletine hiçbir zaman baş kaldırmamış, dik yamaçlarda lahana ekerek karnını doyurmaya çalışan, hamsi daha soğuk sulara kaçmasın diye dua eden sıcakkanlı insanların yaşadığı Trabzon şehri.

Vali ve emniyet müdürünü görevden alan devlet hala konteynır taşımacılığı yapmaya elverişli olmayan şehrin limanı için ne yapmış acaba. İstanbul’dan binlerce konteynır ile bu ülkelere giden sanayi ürünlerinin güzergâhı Samsun limanından geçiyor. Neden devlet, Trabzon limanını bu taşımacılığa elverişli hale getirmedi yıllardır. Bu sayede en azıdan nakliye maliyetlerinin düşük olacağını düşünerek Trabzon’a yatırım yapacak müteşebbisler çıkar, şehir gelişir değil mi Allah (cc) muhafaza! Şimdi bu limanı alan kişi, şehrin en büyük değerinin başkanlık koltuğunda oturuyor. Trabzon’a çivi çakmayan hükümet erkânının, sağ kolu diye bilinen şahıs, Trabzonspor’a karşı bu limanı aldı ne yazık. Liman Trabzonspor’un olsaydı belki de yukarıda bahsettiğim eksikler giderilir ve şehir ekonomik bir silkinmeye kavuşurdu. İşsizlere iş imkanı doğar, insanlar kazançları ile doğru orantılı olarak şehrin sevdasına daha büyük maddi katkı sağlar özlenen başarıların anahtarı pozisyonundaki gelir kalemi rahat bir nefes alırdı. Neyse, konumuz Trabzonspor’un içinde bulunduğu içler acısı konumun sorumluları değil. Trabzonspor’a hiçbir şey kazandırmayan liman sahipleri umarım şehrin gelişmesine katkı yapacak limana yatırım yaparlar. Yapmayı planladıkları yatırımlar Trabzonspor’a yapılanlar gibi olursa şehrin geleceğini varın siz düşünün.

Dedim ya, lojistik olarak çok kıymetli bir yerde olan şehre çivi çakmayan, 15 yıldır yolunu dahi yapamamış, dizi filmlerde görünen dandik konakların olduğu illere akın akın yerli turist giderken Uzungöl’ü posterlerde gören insanları şehre rahat ulaştıramayan yetkisiz yetkililer fuhuş sektörüne peşkeş çekilen Trabzon hakkında ne düşünüyor acaba. Şehrin inatçı insanına iş imkanı sağlayamayanlar emniyet sağlama yarışındalar bugünlerde…

Bir zamanlar kütüğünde Trabzon yazan gençlerin büyük çoğunluğu, terörün en yoğun yaşandığı bölgelere vatani görevlerini yapmak için sevk edilirken neden basın çetele tutmadı dersiniz?

Papaya suikast düzenleyen Mehmet Ali Ağca’nın memleketi neresi? Ahmet Taner Kışlalı’nın katili hangi memleketin mensubu? Danıştay katliamının başrolünde hangi şehrin mensubu vardı? Gazetelerin 3. sayfasındaki tecavüz ve cinayet haberleri hangi şehirlerde işleniyor genel olarak. Bu soruların cevapları ön planda olmadı değil mi bugüne kadar? Olmasına da gerek yok. Ama işlenen bir cinayetten sonra Trabzon genellemesi yapıldı! Art niyet var mı yok mu siz karar verin.

Yukarıdaki soruları memleketler arası fesat tohumları ekmek için sormadım. Cinayet işleyen kim ise adi bir insanlık suçu işlemiş bir âdemoğludur.

Bu şehrin insanları yokluklar içinde Trabzonspor diye bir kurum çıkarmış. Bugün bu şehri bir nebze olsun ayakta tutmaya çalışan bu kurum, tüm ülkeye başarı destanı okutmuş.

Bu şehrin insanları Trabzonspor çıkarmış. Peki ya kravatlı, ceylan derili koltuklarda siyaset yapan insanlar bu şehirde ne çıkarmış. Hiçbir şey! Ya basın ne çıkarmış? Fitne fesat haberleri!

Ey Trabzonlular; fikrinizle zikrinizle vatan sevginizle şehrinize ve bu şehrin en başarılı kurumu Trabzonspor’a sahip çıkın. Lekelenmesine izin vermeyin. Leke sürenlere fırsat vermeyin…

Gökhan UZUNOĞLU
30.01.2007 / İstanbul